کاربرد آهک و دولومیت کلسینه وآهک هیدراته در صنایع کشور

 

فولاد سازی:

آهک به عنوان کمک ذوب در فولاد سازی  استفاده می شود. میزان آهک مصرف شده برای تهیه یک تن فولاد حدود 12 کیلوگرم است. . مقدار آهک مصرفی برای صنایع فولاد از حدود 1.4 میلیون تن در سال 1961 به 8.1 میلیون تن در سال 1979 افزایش یافته است

 

 

 

صنایع شیمیایی:

در تهیه کربنات و بی‌کربنات سدیم : برای تهیه یک تن کربنات سدیم در حدود 700 کیلوگرم آهک مورد نیاز است.

تهیه کاربید کلسیم : مخلوط آهک و کک در کوره الکتریکی و دمای 3000 تا 3400 درجه سانتیگراد به کاربید کلسیم تبدیل می‌شود. برای تهیه یک تن کاربید کلسیم به حدود یک تن آهک احتیاج است. از کاربید کلسیم به منظور تولید گاز استیلن (C2H2) استفاده می‌شود. هم اینک ، گاز استیلن را از گاز اتیلن تهیه می‌کنند و این روش از کاربید کلسیم مناسبتر است.

مواد شیمیایی آلی : برای تهیه ترکیبهای اتیلن و پروپیلن ، گلینکولها ، نمکهای آلی کلسیم‌دار ، همچنین تصفیه و تغلیظ اسید سیتریک و گلوکز ، به آهک نیاز است.

سایر مصارف شیمیایی : تهیه منیزیم از آب دریا، تهیه نمک طعام و حشره کشها و مواد رنگی.

 

 

تصفیه خانه ها:

بی‌کربنات موجود در آب با افزودن آهک موجب کاهش سختی آب می‌گردد. برای استریل کردن آب به کمک آهک ، نخست PH آب را برای مدتی از 3 تا 10 ساعت و در حدود 11.5 تثبیت می‌کنند. پس با وارد کردن گاز CO2 سطح PH آب را به میزان استاندارد (PH=5.7) کاهش می‌دهند. بخش اعظم آهک به صورت لجن ته نشست می‌گردد.

 

 

صنایع آلومینیوم ومس:

آهک علاوه بر کاهش دمای ذوب موجب جذب گاز SO2 می‌گردد. در فلوتاسیونمواد معدنی از آهک به عنوان کنترل کننده PH محلول استفاده می‌شود. در بیشتر روشهای استخراج منیزیم از آب دریا ، آهک نیز بکار می‌رود. در تهیه آلومینیوم به روش بایر ، میزان قابل توجهی آهک مصرف می‌گردد.

 

 

کاغذ سازی:

در صنایع کاغذ سازی استفاده از کربنات سدیم و تهیه هیپوکلریت کلسیم که خاصیت سفید کنندگی دارد از آهک استفاده می‌کنند.

 

 

چرم سازی:

قبل از دباغی پوست باید عملیات آماده‌سازی را به منظور حذف ضایعات باقیمانده بر روی پوست ، بر روی آن انجام داد. و برای جدا کردن مو یا پشم از پوست حیوانات از آهک بهره می‌گیرند.

 

 

شیشه سازی:

در صنعت شیشه‌سازی ، کلسیت خالص را به مذاب شیشه‌ها اضافه می‌کنند، گاز کربنیک حاصله از ذوب آن موجب همگن شدن توده مذاب شیشه می‌گردد.

 

 

قندو شکر:

در تهیه قند و شکر ، از آهک برای تصفیه و جداسازی ترکیبات فسفاته و اسیدهای آلی استفاده می‌شود. در کارخانه‌هایی که از چغندر استفاده می‌کنند. به ازای هر تن شکر ، 250 کیلوگرم و در کارخانه‌هایی که از نیشکر تغذیه می‌شوند، برای تهیه هر تن شکر ، 2 تا 7 کیلوگرم آهک بکار می‌گیرند.

 

 

روغن وتولیدروان کننده ها:

ازآهک برای تولید گریس وتصویه دوم روغن موتوردر برخی از شرکتها استفاده میشود.

 

 

ساختمان سازی:

آهک به عنوان ترکیب اصلی در ملاتهای بنایی برای قرنها بکار رفته است و همچنین با ترکیب آهک با خاکهای رس واکنشی پدید می آید تا مبنای پایدارتری برای ساختمان سازی فرآهم آورد.

 

 

رنگسازی:

از آهک به عنوان ماده پرکننده در صنایع رنگسازی استفاده می‌کنند.وهمچنین به عنوان تصفیه آب تصفیه خانه ها.

 

 

کشاورزی و دامپروری:

در کشاورزی برای کنترل PH آب از آهک استفاده می‌کنندودر دامپروری از نوع نامرغوب آن در صنعت تهیه قلیائیان و به عنوان کود در زمینهای بی آهک بکار می‌رود.

 

 

پالایشگاهای نفت:

از آهک برای حفاری چاهای نفتی و تصفیه ابها استفاده میکنند.

0 / 5. 0

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.