آهک چیست

آهک از جمله موادی است که کارایی آن از دوران باستان ، توسط بشر شناخته شده است و از آن در ساخت انواع بناها و برای اتصال محکم تر قطعات سنگ یا چوب به کار گرفته می شد.

زمان درازی است که ایرانیان شفته ی آهکی (ملات دوغاب آهک و خاک) ، ساروج (ملات دوغاب آهک و خاکستر) و ملات آهک آبی را می شناسند و با آنها ساختمان می سازند.

پس از جنگ جهانی دوم، در کشورهای صنعتی هم برای پایدار کردن زمین ، به ویژه برای پی سازی راه و جلوگیری از روییدن گیاه و رو زدن آب در بستر ، شانه ها و دامنه های راه و خیابان های پرواز و ایستگاه های هواپیما ، شفته آهکی مصرف می شود. با شفته آهکی پی سازی و آب بندی می کنند.

جنس آهک
جنس آهک بازاری (آهک زنده) بستگی به جسم های بیگانه در آن دارد. اگر سنگ آهک بیش از 90% وزنش کربنات کلسیم داشته باشد، آهکی که از آن پخته شود آهک پرمایه و هر گاه کربنات کلسیم کمتر از 75% وزنش باشد، آهکی که از آن پخته شود آهک کم مایه است.

آهک مرده و آب آهک
هرگاه بر روی کلسیم اکسید (آهک زنده) آب ریخته شود، بر اثر واکنش آب، گرما ایجاد می کند که موجب بخار شدن قسمتی از آب می شود. در این عمل ، آهک بر اثر جذب آب،متورم شده ، سپس به صورت گرد سفیدی در می آید که اصطلاحا آهک مرده نامیده می شود ( زیرا در تماس آب ، دیگر واکنشی از خود نشان نمی دهد) ، این عمل را شکفته شدن آهک نیز می گویند.

هرگاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود، به شیر آهک تبدیل می شودکه اگر آن را صاف کنیم، محلول زلالی که در حقیقت محلول سیر شده کلسیم هیدروکسید در آب است، حاصل می شود که به آب آهک موسوم است. آب آهک کاربردهای بسیاری در صنایع شیمیایی دارد. مثلا در تهیه سدیم هیدروکسید، آمونیاک، هیدروکسید فلزات، پرکلرین و به ویژه در استخراج منیزیم از آب دریا بکار می رود.

3 / 5. 1

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.